A Magyar Orvosi Kamara megyei szervezete két napja értesült arról kollégáink visszajelzése alapján, hogy a koronavírus járvány miatti fokozódó terhelés miatt releváns második szakvizsgával (aneszteziológus, pulmonológus, belgyógyász) rendelkező, jelenleg háziorvosként tevékenykedő kollégák kerültek 24 órás határidővel kirendelésre kórházi munkavégzésre a megyei kormányhivatal által, a Nemzeti Népegészségügyi Központ megkeresését követően.
Információink szerint a háziorvos kollégák kirendelését megelőzően nem történt egyeztetés az Állami Egészségügyi Ellátó Központ által kinevezett Megyei Háziorvosi Kollegiális Vezetővel, illetve előzetesen a kirendelésre kijelölt kollégákkal sem.
Aggódva figyeljük a koronavírus járvány dinamikáját, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Oktatókórház még nemrégiben is az elsődleges ellátóhelye volt Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye középsúlyos és súlyos állapotú COVID-19 betegeinek. Az ellátószemélyzet körében kollégáink tájékoztatása alapján több ízben merült fel koronavírus fertőzöttség, ellátást követően kontakt szituáció, az ellátás roppant teher alatt, de folyamatos átszervezésekkel és átmozgósításokkal biztosított volt, a kórház vezetése a lehetőségek mentén mindent megtett az ellátás zökkenőmentes és megnyugtató színvonalú biztosításáért, azonban a 3 megye elsődleges ellátóhelyeként történő helytállás komoly nehézségeket okozott a munkaszervezésben. Kollégák visszajelzése alapján azonban úgy látjuk, amennyiben az ellátás más módon, a 3 megye más fekvőbeteg intézményéből történő kirendeléssel nem biztosítható, csak abban a végső esetben merülhet fel háziorvosok ellátásba történő bevonása, csakis előzetes egyeztetést követően, az elsődleges frontvonalnak számító alapellátás integritásának, ellátási képességének megbontása nélkül.
A háziorvosi rendszer is roppant terhelés alatt végzi ugyanis a munkáját, az őszi időszakban egyébként is megnövekedő megjelenés szám mellett számos nehezítő tényezővel sújtott az ellátás kezdve a járványügyi határozatok nehézkességétől, a COVID gyanús betegekkel kapcsolatos orvosi és operatív tennivalókon át a most érkezett influenzaoltások biztonságos és mielőbbi beadásának terhéig.
A kirendeléssel érintett alapellátásban dolgozó kollégák többsége évek óta nem végzett kórházi munkát, meggyőződésünk hogy egy évek óta kórházi munkát nem végző háziorvos kirendelésének ebben a helyzetben nincs nagyobb előnye, mint amilyen bizonytalanságot okoz az esetenként több ezer ellátott betegénél a megszokott ellátás hiánya a saját praxisában.
A kirendelt háziorvos kollégák foglalkoztatásának részletei nem ismertek, ezzel kapcsolatban a Megyei Kollegiális Háziorvosi Vezető írásban kereste meg a megyei kormányhivatalt, válasz még nem érkezett. A Magyar Orvosi Kamara megyei szervezete bizonyos abban, hogy kellő egyeztetés mellett a megye egészségügyi ellátórendszere képes megfelelni az embertpróbáló, nehéz időszak kihívásainak. A további egyeztetést illetően szívesen működünk közre az eredményes küzdelem, a megye lakosságának biztonságos ellátása érdekében.
MOK Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei TESZ elnöksége